Dags att släppa studsen bakom oss

Under många år, kanske för många år, har vi använt studsen i svensk ungdomsvolleyboll. Det är dags att utvärdera dessa år och titta på hur vi kan fortsätta utveckla en del av svensk volleyboll som är på stark frammarsch!

Rotationsvolleybollen, som blev Kidsvolley i Danmark, startade för många år sedan i Nederländerna och har sedan spritt sig både i Europa men även utanför. Vår BIP Instruktör Tony har gjort många tränarkurser för FIVB där han propagerat och utbildat för denna ungdomsvariant. Till Sverige kom den via Peter Morell i Danmark, men här gjordes stora förändringar i förhållande till originalet eller den danska varianten

Level 4 med Halmstad VS

Det som är bra med originalet och Kidsvolley är att det finns en bra progression från de yngsta där de lär sig att kasta och fånga bollar, att läsa bollbanan och röra sig till bollen. Sedan successivt öka svårighetsgraden med att alltid komma till anfall i Level 4 vilket är en av de roligare skillsen för spelarna, och sedan gå över till Mini Volleyboll, som vi kallar Level 5 och 6

I internationella Volleyboll Förbundet (FIVB) är det 221 medlemsländer och det är BARA Sverige som använder STUDS och 9×9 meter inom Fyrmanna. Bara Sverige! Alla andra länderna som använder Fyrmanna (eller Kidsvolley, Mini Volleyboll, Teenvolley etc.) har olika varianter och regler, men ingen av varianterna har studs eller 9×9 meter!

ALLA länder har mindre planer för ungdomarna upp till ca 13 år, när det tar steget upp till 6-manna. De flesta planer är ca 4,5–6 meter x 6 meter per planhalva

Den progression som vi har idag i Sverige med Kidsvolley och Fyrmanna Level 1–7 är inte helt rak, utan det är olika typer av spel och regler som inte gynnar utvecklingen för ungdomarna. Det viktiga i en progression, är ju att den ska komma närmare och närmare slutmålet, och det gör inte dagens system. Vi tränar spelarna att använda en studs, som vi aldrig ska använda, vi tränar spelarna att spela på en gigantisk plan i förhållande till antalet spelare och storleken på våra ungdomar, som vi aldrig har i 6-manna

Tittar vi tekniskt på hur spelarna utbildas och tränas, så har vi många delar där vi tränar och utför på ett sätt under ungdomsåren, men som vi helt får lära om när vi ska ta steget upp till 6-manna

Idag lär sig många spelare att spela servemottagningen uppåt mitt i banan, för att den ska studsa, eller att bara blir träffad för att låta bollen studsa till passaren. Passarna väntar på bollen, och tar den efter studs, det vill säga att många gånger passar de på en boll som är på väg uppåt i stället för ner. Så våra passare lär sig inte att springa till bollen för att leverera bra pass till sina anfallare. Med dagens system lär sig spelarna inte heller att spela försvar på bollen i luften, utan tar den efter studs och får mycket mer tid. Då får vi inte heller spelarna att lära sig golvkontakt i försvaret, som mycket av volleybollförsvaret består av! Detta måste de lära sig tidigt!

Allt detta på en yta som är för stor för att spelarna ska kunna utföra rätt förflyttningar. Vi tränar inte på att bli bättre på rätt saker!

Det som behöver ske är:

  • Ta bort studsen och lita på att vi kan lära spelarna rätt tekniker i stället, kanske till och med låta spelarna vara kvar längre i en Level, innan man flyttar upp dem till nästa
  • Spela på en banan som är mindre och som är anpassad efter storleken på ungdomarna, så vi kan träna rätt typ av förflyttningar på banan
  • Ta bort Level 7 och starta 6-manna tidigare (detta är något vi kan se på ungdomslandslagen, att vi är efter redan från början i förhållande till andra länder). Spela gärna 4–2 i starten, sedan vidare till 6–2 så vi får många som får göra olika saker.
    Ingen libero i denna ålder!

BIP Instruktörer Ismo Peltoarvo och Tony Westman


Lite annan kuriosa:
Football England gjorde för några år sedan ett test där vuxna fick spela på en plan som var större än en normal plan. Det var innan de ändrade reglerna, då spelade ungdomarna på en fullstor plan. Idag spelar de på en mindre plan.
I Sverige och i Svensk volleyboll spelar fortfarande våra ungdomar på en fullstor plan med endast 4 spelare

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: